Obserwacje Flar (błysków) Iridium

Iridium jest to seria 92 satelitów telekomunikacyjnych. Okres ich obiegu wokół Ziemi wynosi średnio 1 godzinę i 40 min, oznacza to, że każdy satelita w ciągu dnia okrąża naszą planetę ponad 14 razy. Owe satelity krążą średnio na wysokości 740 km nad Ziemią, ale są wśród nich takie, których wysokość wynosi od 572 km do 700 km, więc one potrafią utworzyć na niebie flarę, o jakiej reszta satelitów może pomarzyć.

Co to jest flara? - Jest to błysk na niebie spowodowany odbiciem się promieni słonecznych od elementów sztucznego satelity w tym wypadku od anteny satelity Iridium. W budowie satelitów Iridium można wyróżnić trzy duże anteny, które prawie bez żadnych strat odbijają promienie Słońca. Flarę Iridium można zobaczyć w każdym miejscu na Ziemi. Jeżeli zdarzy się, że pas światła spowodowany odbiciem się promieni Słońca od jednej z anten wędruje blisko twojej lokalizacji będziesz świadkiem mocnego błysku na nocnym niebie.

Flarę Iridium możesz zobaczyć ze swojej lokalizacji prawie każdego dnia, ale tylko średnio trzy razy w tygodniu zobaczysz bardzo jasną flarę, której jasność będzie wynosić między -5 a -8 mag. Jednostka "mag - magnitudo" służy do określenia jasności obiektów astronomicznych , im wartość magnitudo jest mniejsza tym jasność jest większa. Dla porównania jasność Księżyca w pełni wynosi -12.7 mag, planety Wenus w maksimum to -4.4 mag, najjaśniejsze gwiazdy na niebie mają ok 0 mag. Flara Iridium może sięgnąć do -9 mag. Flary występują także w dzień, ale są bardzo słabo widoczne.

Teraz zadajesz sobie pytanie : kiedy będą flary u mnie? Możesz to łatwo sprawdzić, wystarczy mieć dostęp do Internetu i znać położenie swojego miejsca obserwacji. Na stronie   http://www.heavens-above.com   możesz wygenerować sobie Flary Iridium na cały tydzień z góry. Możesz także sprawdzić tutaj może jest twoja miejscowość wśród linków (jeżeli nie to możesz ją zgłosić). Wygenerujesz od razu flary nad swoją miejscowością. Musisz jeszcze wiedzieć, co oznaczają terminy w tabeli. Dokładniejszy opis jest tutaj. Otóż "mag" - jest to przewidywana jasność fary. "azymut" - jest to kierunek, czyli kąt liczony od północy w stronę zegara. np: azymut 90 stopni to kierunek dokładnie na Wschód. "elw" - (elewacja) wysokość nad horyzontem wyrażona w stopniach. Do wyznaczania momentów lokalnych przelotów bądź flar Iridium można użyć specjalnych programów astronomicznych - najpopularniejszym jest program Orbitron. Teraz już wszystko wiesz, co i jak więc życzę owocnych nocnych obserwacji Flar Iridium.
Poniżej przedstawiam kilka zdjęć Flar :
Flara Iridium obok Vegi Flara Iridium Flara Iridium Flara Iridium Satelita Iridium i improwizacja flary
Satelita serii Iridium Flara Iridium