Zagłada Ziemi
zagrożenia z kosmosu
czyli nieunikniony koniec Świata


Polecam:
Pozycje planet i wygląd nieba 21 grudnia 2012 - podczas przewidywanego Końca Świata
Koniec Świata - Z punktu widzenia kosmosuZa 2 miliardy lat - uderzy w nas Galaktyka Andromedy

Galaktyka Andromedy, określana także jako M31 (nazwa pochodzi z katalogu Messiera) jest najbliższą nam galaktyką, oddaloną o zaledwie 2,4 miliona lat świetlnych. Droga Mleczna i Galaktyka Andromedy M31 i nasza galaktyka (Droga Mleczna) maja zbliżone rozmiary i są to największe galaktyki Grupy Lokalnej, czyli grupy galaktyk grawitacyjnie ze sobą związanych. Galaktyka M31, przy dogodnych warunkach obserwacyjnych jest widoczna gołym okiem w Gwiazdozbiorze Andromedy - kliknij tutaj aby zobaczyć mapkę z położeniem M31. Wiadomo już od dawna że Galaktyka Andromedy i Droga Mleczna zbliżają się do siebie z prędkością 120km/s, każdego roku ich odległość maleje o 4 miliardy kilometrów, czyli 25 AU - jednostek astronomicznych (1 AU = średnia odległość Ziemi od Słońca).

Zderzenie Drogi Mlecznej z galaktyką Andromedy Do zderzenia galaktyk dojdzie za 2 miliardy lat. Może się jednak okazać, że galaktyki miną się w niewielkiej odległości ale to też będzie mieć katastrofalne skutki, gdyż albo dojdzie do zderzenia za drugim podejściem albo na wskutek grawitacji obie galaktyki zaczną krążyć wokół własnego środka ciężkości i nawzajem się pochłaniać. Do czego by nie doszło, Droga Mleczna i Andromeda zaczną łączyć się w jedną wielką galaktykę. Zaburzeniu ulegną trajektorie gwiazd, oraz ich układy planetarne, duża ilość gwiazd zostanie wyrzucona w przestrzeń międzygalaktyczną, pomieszane zostaną gwiazdy młode z tymi, które są już na ostatnim etapie swojej ewolucji.
Dla planet oznaczać to będzie nagły szok grawitacyjny, a co za tym idzie katastroficzne skutki, zmiany parametrów orbitalnych i obrotowych, przeciążenia magnetyczne wywołane pojawieniem się obcej gwiazdy obok swojej macierzystej. Wiele planet zostanie przechwyconych przez inne gwiazdy, w których na nowo uformuje się i ustabilizuje nowy układ planetarny. Obok widać krótką symulację komputerową zderzenia dwóch galaktyk, film znajduje się także tutaj.

Obecny rozmiar Słońca Za 5 miliardów lat - Słońce pochłonie Ziemię

Wiek Ziemi szacuje się na 4,5 miliarda lat, praktycznie niewiele dłużej istnieje nasz Układ Słoneczny. Jak wiemy nic nie trwa wiecznie, wszystko co ma początek musi mieć i swój koniec. Nasza gwiazda się starzeje, zapasy wodoru, z którego jest zbudowana wypalają się. Po kilku miliardach spokojnej egzystencji, ewolucja Słońca znacznie przyspieszy - jest to nieuniknione dla każdej gwiazdy. Słońce za 4,5 miliarda lat - czerwony olbrzym Nasza gwiazda zużyła już połowę swojego paliwa przez co za około miliard lat Słońce zacznie się stopniowo ocieplać, nie będzie to zauważalne gdyż trwać to będzie 4 miliardy lat. Po tym wszystkim, czyli za 5 miliardów lat jądro Słońca nagle zacznie się kurczyć, natomiast jego otoczka rozszerzać, promień Słońca będzie 200 razy większy niż obecnie, co oznacza że pochłonie pierwsze trzy planety - w tym oczywiście Ziemię.
Słońce stanie się czerwonym Olbrzymem.
Nic nie da wyprowadzka i kolonizacja Marsa, gdyż jasność Słońca będzie wtedy 500-1000 razy większa, a taka dawka energii i bliska odległość do czwartej planety Układu Słonecznego, spowoduje że Mars zostanie po prostu usmażony.Artykuł wciąż w budowie....